Operácia Devon

Operácia Devon predstavovala obojživelný útok britských Commandos počas 2. svetovej vojny pri meste Termoli na jadranskom pobreží Talianska. Do útoku boli zapojené nasledovné jednotky: No. 3 Commando, No. 40 Commando (súčasť námorníctva), ako aj ďalšie jednotky z 2. brigády špeciálnych operácií. Neskôr sa do bojov zapojila aj 78. pešia divízia. Cieľom bolo preraziť nemeckú Volturnskú líniu na Appeninskom polostrove a umožniť postup ďalej na sever.

V skorých ranných hodinách 3. októbra 1943 sa Commandos vylodili pod rúškou tmy za nemeckými obrannými líniami. Útočníkom sa podarilo preniknúť hlboko do mesta skôr, než sa nemecká posádka dozvedela o ich prítomnosti. Následne zaútočili na postavenia nemeckých výsadkárov z 1 Fallschirmjäger divízie. Útok prebehol úspešne - už o 08:00 spojenci ovládali celé mesto, ako aj prístupové trasy. Útok bol pre Nemcov natoľko prekvapivý a rýchly, že ešte do večera nemecké kolóny vchádzali do mesta kde ich likvidovali britskí Commandos z vopred pripravených postavení.

Nemecká pechota sa pokúsila o masívny protiútok, ktorý neskôr podporili tanky 16. tankovej divízie, no Commandos už v tom čase podporovali aj jednotky 78. pešej divízie, takže sa im podarilo mesto ubrániť. Zmätok v radoch nemeckých obrancoch vyústil v oslabenie frontovej línie na juhu, vďaka čomu sa britskej 8. armáde podarilo preraziť a 6. októbra spojiť s obrancami v meste Termoli.

Operáciu Devon môžeme hodnotiť ako veľký úspech. Obrancovia bol v presile a mali lepšiu výzbroj, no Commandos infiltrovali nepozorovane mesto a dokonale obrancov zaskočili. V následnom zmätku Nemci neboli schopní klásť efektívny odpor. Britom sa podarilo dobyť prakticky nepoškodený cenný prístav, a zároveň vytlačiť Nemcov z prirodzenej obrannej línie na rieke Bifurno. Zároveň si Briti otvorili cestu na možný postup smerom na západ k Neapolu, čo donútilo Nemcov vytvoriť novú obrannú líniu ďalej na sever. Veľký úspech sa ale nezaobišiel bez strát. Commandos stratili 32 mužov, 85 bolo zranených a 23 nezvestných. Špeciálne jednotky opäť raz ukázali svoju nesmiernu bojovú hodnotu, no zároveň operácia Devon pripomenula, že za svoje nezapomenuteľné úspechy niekedy platia vysokú daň.

Referencie: wikipedia

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 11. 11. 2015