Izraelský útok na 25. brigádu | Specwar.info || 

Izraelský útok na 25. brigádu

izrael.
Zranení izraelskí vojaci. (Zdroj: britannica.org)

Izraelský útok na egyptskú 25. brigádu sa odohral počas Jomkippurskej vojny. K skaze egyptskej brigády došlo východne od Veľkého horkého jazera na území Sinajského poloostrova, pričom egyptská obrnená formácia čelila izraelskej 162. divízii. Izraelské velenie sa rozhodlo pre útok z dôvodu obáv, že by egyptské jednotky mohli ohroziť izraelské jednotky počas presunu na západnú časť Suezského prieplavu.

Počas izraelskej ofenzívy cez prieplav sa egyptské jednotky viackrát pokúsili postup protivníka zastaviť. Napriek rade neúspechov ostávala táto hrozba stále reálna. Izraelskí velitelia sa pokúsili 17. októbra neočakávaným útokom definitívne zlomiť väz egyptským tankovým jednotkám pod velením Ahmada Halalmiho Hassana, ktorý práve viedol 94 tankov T-62 s podporou asi štyridsiatich bojových vozidiel pechoty proti izrarlským líniám.

Proti tejto pôsobivej sile sa postavila jednotka len štrnástich tankov M48 Patton. Ich veliteľ si vybral miesto, kde nepriateľ nečakal útok a zoradil svoje tanky do formácie v tvare písmena “L“, pričom jednotlivé tanky boli umiestnené na vrcholoch kopcov. Aby mohli čeliť mnohonásobnej prevahe využívali taktiku pri ktorej tank vystrelil na nepriateľské vozidlo a hneď sa skryl za vrcholom kopca, aby sa kryl pred odvetnou paľbou. O chvíľu neskôr sa opäť objavil nad horizontom a postup opakoval. Vďaka tomu sa izraelským posádkam podarilo zničiť šesťdesiat nepriateľských tankov a niekoľko ďalších vozidiel, pričom stratili len tri vlastné tanky. Egyptský postup bol definitívne zastavený a izraelské jednotky na západnom brehu prieplavu sa ďalej nemuseli obávať rozsiahlych egyptských protiútokov. Bitka je podľa niektorých zdrojov považovaná za kľúčový bod konfliktu v ktorom Egypt prakticky stratil možnosť zastaviť izraelský postup a zvrátiť priebeh vojny.

Referencie

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článek vložen 21.05.2014