Útok na ostrov Pebble (1982) / Vojna o Falklandy - Specwar.info 

Útok na ostrov Pebble (1982) / Vojna o Falklandy

Vrak letounu Pucara
Vrak letounu Pucara. [Zdroj: National-Army-Museum.ac.uk.]

Vojna o Falklandy medzi Veľkou Britániou a Argentínou bola sprevádzaná mnohými špeciálnymi operáciami. Britské jednotky ako SAS či SBS značne obohatili svoju históriu a preukázali svoje kvality. Jednou z najtrúfalejších a najznámejších operácií bol útok na ostrov Pebble. Tamojšie letisko bolo domovom pre značnú časť argentínskeho letectva ohrozujúceho pripravovanú inváziu britských vojsk na ostrovy. Vďaka odvahe elitných britských útvarov bola táto hrozba z väčšej časti neutralizovaná.

Argentínčania si boli vedomí výhod ktoré im ostrovné letisko poskytovalo pri prípadnej obrane pred inváziou. Krátko po jeho obsadení naň boli premiestené lietadlá IA 58 Pucará a T-38 Mentors. Prieskumné lety týchto lietadiel predstavovali vážnu hrozbu pre utajenie phybu britských plavidiel v celej oblasti. Zničením lietadiel bola poverená jednotka SAS, ktorá sa v tom čase nachádzala na palube lietadlovej lode Hermes. Eskorta pozostávala z fregaty Broadsword triedy Type 22 a palebnú podporu mohol útočníkom poskytnúť v prípade potreby torpédoborec Glamorgan triedy Country. K jednotke SAS bol pridelený kapitán Chris Brown zo 148. batérie Comando Regiment Royal Artillery. Jeho úlohou bolo koordinovať palebnú podporu počas útoku.

Hlavným cieľom misie bolo zničenie lietadiel nachádzajúcich sa na letisku. Medzi sekundárne ciele patrili tamojší radar, pozemná obsluha či protilietadlová obrana protivníka (mohla by komplikovať vyzdvihnutie útočnej jednotky vrtuľníkmi). Útokom bola poverená eskadra D 22. pluku SAS. Najdôležitejšími prvkami celého plánu boli moment prekvapenia a rýchlosť - útočníci museli bojisko opustiť pred úsvitom a vyhnúť sa ťažkým bojom s obrancami.

Samotnému útoku predchádzal intenzívny prieskum. Počas neho boli dokonca vysadené malé oddiely aj priamo na pobreží za využitia kanoe Klepper. Vďaka prieskumu sa podarilo odhaliť silné protivetry ktoré si vynútili zmenu načasovania útoku. Z pôvodných deväťdesiatich minút bol útok skrátený len na tridsať.

Začiatok útoku bol naplánovaný na noc 14. mája 1982. Na palube dvoch vrtuľníkov Westland Sea King HC.Mk.4 zo zostavy 846. námornej leteckej eskadry (súčasť Commando Helicopter Force) sa nachádzalo 45 členov eskadry D. Okrem útočných pušiek M-16 s podvesenými granátometmi mali k dispozícii pancierovky M72 a vyše sto mín kalibru 81 mm (a pochopiteľne aj mínomet). Pristávacia zóna sa nachádzala asi šesť kilometrov od samotného letiska. Oddiel viedol špecialista – navigátor ktorého úlohou bolo jednotku nepozorovane “prepašovať“ do blízkosti cieľa. Tam sa mala rozdeliť na časť poverenú priamo zničením lietadiel a časť, ktorá sa postará o krytie a zároveň bude predstavovať operačnú rezervu.

Počas presunu k lietadlám narazil útočný oddiel na argentínsku hliadku, no tá našťastie britských vojakov nespozorovala, takže mohli nepozorovane umiestniť nálože na sedem lietadiel. Keď sa stiahli odpálili nálože a spustili paľbu na argentínskych vojakov a zvyšné ciele. Palebnú podporu poskytol aj vyčlenený torpédoborec, pričom zasiahol mimo iné aj sklad paliva a munície.

Obrancom sa nepodarilo postaviť sa na účinný odpor, takže až na jedného zraneného britského vojaka sa ústup zaobišiel bez komplikácií. Ďalší dvaja vojaci boli zranení šrapnelmi z náloží umiestnených v okolí letiska (obrancovia mali rozkaz ich odpáliť v prípade pokusu o obsadenie ostrova). Aj argentínska strana vyšla z boja bez väčších strát na živej sile. Podľa britských zdrojov padol aj jeden argentínsky dôstojník, no Argentína túto správu dementovala s tým, že počas paľby torpédoborca bola posádka letiska v krytoch. Boj bol krátky, nakoľko útočníci sa rozhodli po splnení misie radšej včas dostať na miesto vyzdvihnutia ako sa zbytočne zapliesť do prestrelky. Ostrov sa im podarilo opustiť podľa plánu.

O úspechu britského útoku svedčia materiálne straty na strane obrancov. Argentínske letectvo prišlo o šesť lietadiel Pucará, námorníctvo štyri Turbo Mentor, pobrežná stráž jedno transportné lietadlo Short SC.7 Skyvan a ako už bolo spomenuté zničené boli aj zásoby paliva a munície. SAS si pripomenula svoje slávne začiatky v severoafrickej púšti kde útočila na nepriateľské letiská hlboko za nepriateľskými líniami. No šlo len o jednu z mnohých operácií ktorými príslušníci jednej z najuznávanejších špeciálnych jednotiek na svete prispeli k britskému víťazstvo vo vojne o Falklandy.

Autor článku: Tomáš Beňuš | Vloženo 17. 1. 2010 | Aktualizace 19. 4. 2013