Operácia Severné zdraženie

Operácia Severná zdržanie (ang. Operation Northern delay) predstavovala súčasť americkej reakcie na turecký zákaz využitia tureckého územia pre pozemnú inváziu do Iraku. To malo za následok, že americká 4. pešia divízia, ktorá sa už nachádzala v Turecku, musela byť urýchlene presunutá do Kuvajtu. Irackí plánovači, no nielen oni, predpokladali, že k invázii určite nepríde skôr, ako sa vojská presunú. Opak bol ale pravdou. Aj keď sa koaliční velitelia nakoniec rozhodli pre útok ešte počas presunu vojsk z Turecka, bolo potrebné vyriešiť nový problém v podobe irackých divízií, ktoré sa teraz mohli presunúť relatívne rýchle na juh a spôsobiť neočakávané problémy vojskám postupujúcim z juhu. Práve operácia Severné zdržanie bola odpoveďou na túto hrozbu.

Špeciálne jednotky prítomné na severe krajiny boli síce nesmierne efektívnou bojovou silou, no ani v spolupráci s kudskými spojencami nedokázali v plnej miere vykryť chýbajúce pozemn jednotky. Tú malo zaceliť 959 výsadkárov 173. výsadkovej brigády, ktorí zoskočili 26. marca okolo 20:00 z palúb pätnástich lietadiel C-17 Globemaster III. Spolu s nimi bolo zhodených na padákoch aj dvadsať veľkoobjemových paliet so zásobami. Miesto zoskoku sa nachádzalo v blízkosti irackej leteckej základne Bašúr. Severný front bol úspešne vytvorený.

Môžeme spomenúť, že šlo o najväčší bojový vzdušný výsadok od invázie do Panamy v roku 1990 a prvý, ktorý sa uskutočnil za použitia lietadiel C-17. Priamym dôsledkom útoku bolo zadržanie šiestich irackých divízií, ktoré nemohli posilniť obranu hlavného mesta. Bagdad nakoniec chránili len tri iracké divízie rozostavené v obranných postaveniach okolo mesta, kde sa stali vďačným cieľom pre presne navádzanú muníciu.

Avšak zadržanie týchto vojsk nebolo jediným cieľom operácie. Mimoriadne dôležité bolo zabezpečenie ropných bolí v oblasti okolo mesta Kirkúk. V prípade postupu koaličných vojsk výhradne z juhu by hrozilo, že iracké vojská, čeliace neodvrátiteľnej porážke, by ropné polia zapálili rovnako, ako v Kuvajte po vojne v Perzskom zálive. Operácia Severné zdržanie zásadným spôsobom ovplyvnila priebeh invázie do Iraku a napriek neskorším bezpečnostným problémom v oblasti dokázala v prvých okamihoch konfliktu vytvoriť prostredie na povojnovú správu oblasti a to aj napriek tomu, že nasadené jednotky neboli v pozemnom spojení so zvyškom koaličných vojsk.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Northern_Delay

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 13. 06. 2014