Operácia Achilles

achilles
Vojaci z americkej 82. výsadkovej divízie v údolí Ghorak.

Operácia Achilles vykonaná vojskami NATO bola súčasťou vojny v Afganistane. Dovtedy najväčšia vojenská operácia NATO v Afganistane prebiehala v dňoch 6. marca – 30. mája 2007 a jej cieľom bolo vyhnať povstalcov z hnutia Taliban z provincie Hilmand. Podľa vyjadrení koaličných veliteľov sa však Taliban vyhýbal otvorenej konfrontácii a uprednostňoval povstaleckú taktiku boja.

Boje sa sústredili najmä na okolie priehrady Kadžaki, ktorá bola už roky mimo prevádzky. Súčasťou operácie Achilles bola aj operácia Volcano, ktorej cieľom bolo vyčistiť pozície Talibanu v okolí priehrady, ako aj operácia Kryptonite, pri ktorej sa koaličné vojská zamerali na samotnú elektráreň.

16. marca americký generál Dan McNeill oznámil, že koaličné vojská bojujú proti Talibanu na viacerých miestach na juhu krajiny, avšak povstalcom sa darí väčším bojom vyhýbať. Zároveň dodal, že NATO spustí ďalšie protipovstalecké operácie na jar a v lete.

Počas operácie Volcano dobyla po ťažkých bojoch britská námorná pechota základňu Talibanu v blízkosti elektrárne. 3. apríla vtrhli americké a afganské vojská do objektu, v ktorom sa podľa informácií rozviedky mal nachádzať talibanský veliteľ. Zajať sa ho síce nepodarilo, no došlo k boju, v ktorom bolo zabitých desať povstalcov a dvaja boli zajatí.

30. apríla sa tisíc spojeneckých vojakov spolu s príslušníkmi afganských bezpečnostných zložiek presunulo do severnejších oblastí údolia Sangin, kde vytlačili Taliban z mesta Gerešk a okolitých dedín. Podľa správ ISAF malo byť zabitých 130 bojovníkov Talibanu, avšak po bojoch vypukli niekoľkotisícové demonštrácie, pretože podľa miestnych veľkú časť obetí tvorili civilisti. K ďalším bojom došlo v meste Herát na západe krajiny. Herát bol dovtedy relatívne bezpečným mestom, no po bojoch došlo aj v ňom k protestom z dôvodu obvinenia koaličných vojsk zo zabíjania civilistov.

Veľkým úspechom pre koaličné vojská bolo zabitie vysokého predstaviteľa hnutia Taliban Mullaha Dadullaha, ku ktorému došlo 13. mája 2007 v provincii Hilmand. Jeden z najskúsenejších talibanských veliteľov bol zabitý, keď opúšťal svoj úkryt. 18. mája došlo k leteckému útoku na konvoj, v ktorom sa mali nachádzať bojovníci Talibanu vracajúci sa zo stretnutia na západe krajiny. O tri dni neskôr Taliban zaútočil na spojenú americko-afganskú hliadku. V boji zahynulo 25 útočníkov. Operácia Achilles oficiálne skončila 30. mája 2007 a bola nasledovaná operáciou Rukoväť krompáča.

Pôvodný článok publikovaný na: http://sk.wikipedia.org/wiki/Oper%C3%A1cia_Achilles

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 12. 05. 2014