Bitka o Am Dam

Bitka o dedinu Am Dam na východe Čadu v blízkosti sudánskych hraníc prebiehala 7. a 8. mája 2009. Čadská armáda spustila útok, ktorého cieľom bolo zničiť skupinu povstalcov.

7. mája o 11:30 prápor čadskej Prezidentskej gardy pod velením generála Toufa Abdoulajeho zaútočil na kolónu povstalcov pri osade Am Dam asi sto kilometrov južne od mesta Abéché. Vládne vojská na vyzbrojených terénnych vozidlách zaútočili na kolónu z oboch strán, pričom podľa výpovede očitého svedka boli použité aj ťažké zbrane. Boje prebiehali aj v okolí miestnej nemocnice.

Po menej než hodine bojov sa povstalci pokúsili úhybným manévrom uniknúť vládnym vojskám, no narazili na kolónu vládnych vozidiel ktorá ich postup zastavila. Boje trvali zhruba do 02:30 nasledujúceho dňa, keď sa posledným zvyškom povstaleckých síl podarilo uniknúť do sudánskeho Darfúru.

Podľa informácií zverejnených čadskými úradmi padlo v boji 247 mužov, z toho 225 bolo povstalcov. Ďalších 212 osôb bolo zajatých, pričom 83 bolo neplnoletých. Po boji vládne jednotky vtrhli do nemocnice a zhabali zdravotnícky materiál. Civilní dobrovoľníci boli rozdelení do šiestich skupín a dostali na starosť pochovanie tiel.

Vládne vojská pokračovali v pátraní po povstalcoch. Podarilo sa im vystopovať skupinu, ktorá sa ukrývala medzi civilistami v neďalekej dedine Galbassa. Vojaci podporovaný tankom T-55 budovu obkľúčili. Civilisti boli vyzvaní, aby budovu opustili. Z budovy vyšli piati civilisti, no medzi nimi boli aj dvaja povstalci. Obaja boli zabití, pričom paľba zároveň zranila troch civilistov, medzi nimi aj 14-ročného chlapca. Budova bola následne zrovnaná so zemou. Zahynuli v nej dvaja povstalci a 55-ročný Júsuf Abakar, ktorý bol otcom ôsmich detí. Šlo o jedného z pätnástich civilistov, ktorých životy si boje vyžiadali.

Vojaci zostali v oblasti aj niekoľko dní po skončení bojov, pričom podľa výpovede civilistov niektorí sexuálne obťažovali tamojšie ženy. Mnohé preto oblasť opustili a vrátili sa až po tom, ako vojaci odišli.

Pôvodná článok publikovaný na: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bitka_o_Am_Dam

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 09. 05. 2014