Záchranná operácia Delta Force (4. júl.2014)

Delta force Syria
Americkí vojaci počas prípravy na boj. (Zdroj: www.news.com.au.)

4. júla 2014 sa príslušníci americkej špeciálnej jednotky známej ako Delta Force pokúsili o ambicióznu záchrannú operáciu, počas ktorej mali zo zajatia ISIL (Islamiský štát v Iraku a Lavente, neskôr premenovaný na IS – Islamská Štát) vyprostiť dvadsaťštyri zahraničných rukojemníkov, pričom dvaja z nich boli Američania. K operácii došlo na území Sýrie, v osade Uqajriša pri meste Rakka, bašte ISIL.

Útok začal krátko po polnoci leteckými úderi proti základni ISIL známej ako “Camp Usáma bin Ládin“. Následne bolo dvadsaťštyri členov Delty vysadených z vrtuľnikov v blízkosti budovy, ktorá bola podľa rozviedky používaná ISIL ako väzenie pre významných zajatcov.

Delta force Syria
Mapa cieľovej oblasti. (Zdroj: www.news.com.au.)

Po pristátí operátori Delty odrezali cieľ od cesty smerujúcej do Rakky a začali väzenie prehľadávať. Rýchlo ale zistili, že žiadni zajatci v nej držaní nie sú. Následne sa rozhodli prehľadať celú dedinu od domu k domu. To už boli ale na ceste posily ISIL z Rakky a rozhorela sa trojhodinová prestrelka. V boji zahynulo minimálne päť bojovníkov ISIL a jeden americký vojak bol zranený. Islamisti sa pokúsili raketami RPG ohroziť aj americké vrtuľníky, no bez úspechu. Po neúspešnom pátraní americkí vojaci oblasť opustili. Podľa nepotvrdených správ sa operácie zúčastnili aj jordánski vojaci, pričom aj ich radoch mal byť jeden muž zranený.

Neskôr sa objavili informácie, podľa ktorých boli väzni premiestnení približne 24 hodín pred útokom, no nie je jasné, či šlo o zlyhanie rozviedky, alebo ISIL mala informácie o blížiacej sa operácii. O vyše mesiac neskôr bol popravený americký novinár James Foley. O dva týždne neskôr stihol rovnaký osud Stevena Sotloffa. O ďalších dvanásť dní došlo k poprave britského humanitárneho pracovníka Davida Hainesa. Je pravdepodobné, že v prípade úspechu operácie zo 4. júla by k ich poprave nikdy nedošlo.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/2014_American_rescue_mission_in_Syria

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 15. 01. 2015