Operácia Bramble Bush

Operácia Bramble Bush predstavovala izraelský plán na zabitie irackého diktátora Saddáma Husajna. Plán bol medializovaný v novinách Jedioth Ahronoth v decembri 2003, aj keď prvé informácie o podobnom pláne sa objavovali už od roku 1999. Atentát mal byť odvetou za útoky raketami Scud počas 1. vojny v Perzskom zálive.

Plán sa začal rodiť v čase, keď izraelské spavodajské služby zistili, že Saddámov strýko Chairallah Talfah je smrteľne chorý. Zrodil sa teda plán atentátu počas smútočného obratu, ktorého sa mal Saddám zúčastniť. Šlo o veľmi cennú informáciu, pretože Saddámov denný harmonogram bol prísne utajovaný, nepravidelný a často menený na poslednú chvíľu, čo mu určite neraz zahránilo život. Plán počítal s infiltráciou komanda pozostávajúceho z členov jednotky Sajeret Matkal, ktoré malo do krajiny preniknúť z Jordánska. Následne sa malo presunúť do okolia mesta Tikrít a riadenými strelami s televíznym navádzaním zaútočiť na Saddáma.

5. novembra 1992 sa v Negevskej púšti konala generálka pred plánovanou operáciou, ktorá mala byť spustená už o dva dni. Avšak pred zrakom vrchného veliteľa izzraelskej armády Ehuda Baraka došlo k tragickému omylu keď útočiace komando omylom spustilo paľbu ostrou muníciou na simolovaný cieľ. Pri nehode bolo zabitých päť členov komanda a šesť ďalších utrpelo zranenia.

Operácia bola zrušená a hlavným cieľom sa stalo udržať jej utajenie. Smrť členov komanda bola označená za nehodu pri výcviku, no novinári zverejnili informácie podľa ktorých bol pri nehode prítomný aj Uri Saguj, šéf vojenskej rozviedky. To ihneď začalo živiť zvedavosť aj fantáziu novinárov. Periodiká The Miami Herald, New York Times, London Times či Independent prišli zo správou, podľa ktorej malo ísť o prípravu atentátu, avšak nie na Saddáma, ale na Hassana Nasralláha, vodcu libanonského hnutia Hizballáh.

Izraelčania sa ale nevzdávali a o sedem rokov neskôr vypracovali plán pre operáciu Bramble Bush II. Aj tá bola ale nakoniec zrušená z dôvodu prebiehajúcej spojeneckej kampane Desert Fox a z obáv ohrozenia izraelsko – arabského mierového procesu.

Referencie:

-http://www.afio.com/sections/wins/1999/notes0599.html

-http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Bramble_Bush

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 14. 03. 2014