Operácia Catherine

Operácia Catherine predstavovala britský plán na námornú ofenzívu v Baltickom mori naplánovanú na jar roku 1940. Jej cieľom malo byť zamedzenie dovozu cenných surovín zo Švédska, Fínska, ZSSR a Pobaltia do nacistického Nemecka. Hlavným cieľom bolo zastavenie predaja švédskej železnej rudy. Hlavným protagonistom novej operácie bol novovymenovaný prvý lord admirality a neskorší premiér Winston Churchill. Za plánovanie zodpovedal admirál Lord Cork.

Churchill plánoval vyslať do Baltského mora tri bojové lode triedy Revenge, jednu lietadlovú loď, päť krížnikov, dve flotily torpédoborcov a flotilu pomocných plavidiel. Niektoré lode, ako napr. HMS Royal Sovereign mali prejsť špeciálnymi úpravami uľahčujúcimi ich nasadenie v Baltickom mori. Na toto plavidlo mali byť primontované špeciálne “hrče“ zvyšujúce výtlak a znižujúce ponor, a to napriek osadeniu prídavného pancierovania. Churchill očakával, že okrem zastavenia dodávok surovín do nacistického Nemecka by mohla činnosť Kráľovského námorníctva v Baltickom mori podnietiť škandinávske krajiny v zapojení sa do vojny proti Hitlerovi.

Zďaleka nie každý bol Churchillovým plánom nadšený. Admirál sir Dudley Pound bol jedným z oponentov. Dôvodov bolo viacero. Suroviny, ktoré sa mali použiť na úpravy plavidiel boli potrebné inde, rovnako ako plavidlá, ktoré mali byť použité. Obzvlášť by to platilo v prípade, že by sa do vojny neskôr zapojili Taliansko a Japonsko, čo sa aj stalo. Navyše v roku 1940 si ešte mnoho veliteľov a vodcov neuvedomovalo význam letectva pri vedení námorných operácií. Mohutná britská flotila by sa mohla stať pod ochranou jedinej lietadlovej lode ľahkým sústom pre v tom čase silnú Luftwaffe. Napriek tomu trvalo Churchillovi až šesť mesiacov, kým sa 20. januára 1940 definitívne vzdal plánov na uskutočnenie operácie Catherine.

Referencie:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Catherine

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 10. 04. 2015