Operácia Desert Thunder/Desert Viper

Operácia Desert Thunder predstavovala spojeneckú odpoveď na vyhrážky irackého diktátora Saddáma Husajna z roku 1998. Iracký diktátor sa vyhrážal zostrelením špionážnych lietadiel U-2 monitorujúcich situáciu v krajine a narušením bezletových zón ustanvených OSN. Neisté boli aj výsledky rokovaní medzi Irakom a OSN ohľadom plánov na zlivkidovanie irackých zbrnaí hromadného ničenia. Operácia Desert Thunder mala predstavovať demonštráciu sily, počas ktorej by boli v oblasti Perzského zálivu dislokované početné jednotky pripravené v prípade potreby zahájiť bojové operácie proti Iraku. Ak by došlo k reálnemu konfliktu operácia by sa premenovala na operáciu Desert Viper.

Už na jeseň 1997 americký CENTCOM pod velením generála Anthonyho Zinniho vytvoril jednotku o sile 35 000 mužov, ktorej velil generál Tommy Franks, a ktorej súčasťu boli mimo iných aj vojaci z Poľska či Českej republiky. Táto sila bola dislokovaná na území Kuvajtu. V januári 1998 sa pridali ďalších zhruba 4 000 mužov a 120 lietadiel. Pozoruhodná bola aj námorná zostava. Americké a britské námorníctvo mali v oblasti dohromady 50 lodí a ponoriek na ktorých bolo cca 200 bojových lietadiel a jedna brigáda americkej námornej pechoty (11th Marine Expeditionary Unit).

V júni 1998 sa zdalo, že Saddám Husajn pochopil situáciu a po zmiernení rétoriky sa jedna americká lietadlová loď vrátila do Japonska. No v novembri došlo k ďalšej eskalácii napätia a Američania do oblasti vyslali Ďalšie pozemné jednotky, vrátane ďalších častí 3. pešej divízie (niekoľko tisíc mužov sa u nachádzalo v oblasti) a 11th Marine Expeditionary Unit námornej pechoty. Počas presunov vojsk navštívil generálny tajomní OSN Kofi Annan Bagdad s cieľom vyrokovať obnovenie inšpekcií OSN, ktoré Irak prerušil. 11. novembra bola operácia Desert Thunder oficiálne spustená a do oblasti bolo prevelených ďalších 2 300 mužov, no počas rozmiestňovania vojsk na zahájenie útoku Saddám Husajn na poslednú chvíľu cúvol a povolil inšpekcie. Nakoniec sa ukázalo, že jeho rozhodnutie bolo prijaté s jediným cieľom – ťahať čas. Po opätovnom odmietnutí vpustiť do krajiny inšpektorov bola spustená operácia Desert Fox, počas ktorej boli počas niekoľkodňovej leteckej kampanne zničené viaceré kľúčové strediská výroby ZHN a balistických striel v Iraku.

Referencie:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Desert_Thunder

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 09. 04. 2015