Operácia Mikado

Operácia Mikado predstavuje kódové označenie pre neuskutočnenú trúfalú operáciu britských SAS, ktorej cieľom nemalo byť nič menšie, ako zničenie pätice argentínskych lietadiel Super Etendard vzlietajúcich počas vojny o Falklandy v roku 1982 zo základni Rio Grande a útočili na britskú flotilu. Duchovným otcom operácie bol vtedajší veliteľ SAS Peter de la Billére.

Okrem samotných lietadiel bolo cieľom operácie zničenie aj zvyšných protilodných riadených striel Exocet, ktoré predstavovali pre britské lode smrteľné riziko, ako aj zabitie pilotov týchto lietadiel v ich ubikáciách na základni. Pri plánovaní sa Briti inšpirovali izraelskou operáciou v Entebbe – plánovali pristátie dvojice C-130 s 55 členmi SAS priamo na Rio Grande.

Podľa plánu mali lietadlá ostať stáť so zapnutými motormi na asfaltovej ploche pri letisku, kým muži z B squadrony SAS mali splniť misiu. Ak by C-130 ostali nepoškodené využili by ich britskí vojaci na odsun. V prípade ich zničenia sa mali preživší členovia SAS prebojovať k čílskym hraniciam, ktoré boli vzdialené vyše 70 km.

Operácii Mikado predchádzala operácia Plum Duff, počas ktorej bola v noci zo 17 na 18. mája vysadená zapoužitia vrtuľníka Sea King z lietadlovej lode HMS Invincible malá prieskumná jednotka SAS do blízkosti Rio Grande s cieľom zmapovať oblasť a zhodnotiť ostrahu základne. Vzdialenosť k cieľu bola na hranici možností vrtuľníka, takže posádka mala rozkaz po vysadení tímu SAS pokračovať v lete k Čile a na jeho pobreží zničiť vrtuľník. Vrtuľník vzlietol 18. mája v čase 00:15. Avšak krátko po vzlete narazil vrtuľník na argentínsku vrtnú plynovú plošinu, kvôli čomu musel ísť k cieľu obchádzkou, čím stratila posádka cenných 20 minút. Po štyroch hodinách letu doleteli Briti k argentínskemu pobrežiu, no kvôli hustej hmle sa viditeľnosť pohybovala okolo 1,5 km. Vo vzdialenosti asi 20 km od cieľa bola viditeľnosť taká mizerná, že pilot bol nútený pristáť. Pilot a veliteľ SAS sa neboli schopní dohodnúť na tom, kde sa vlastne nachádzajú, pričom veliteľ SAS trval na tom, že ich spozorovala argentínska hliadka. Požadoval teda, aby bola jeho jednotka vysadená na hraniciach s Čile. Pilotom sa nakoniec podarilo nájsť pristávaciu plochu na čilskom pobreží a vysadili tím SAS, ktorý sa musel vydať na cestu peši. Posádka vrtuľníka pokračovala v lete k Pinta Arenas. Jeden pilot a tretí člen posádky vystúpili a spravili do stroja diery, aby ho mohli potopiť. Druhý pilot pristál s vrtuľníkom vo vode, no ten sa odmietal potopiť, tak sa vrátil na pobrežie, aby urobili viac dier. Pri manévravaní využíval okuliare pre nočné videnie, no bol oslepený blikaním kontroly hlásiacej nízky stav paliva, a následne havaroval na pobreží. Posádka teda založila požiar a umiestnila na palube vrtuľníka výbušniny. Niekoľko dní putovali peši na miesto, odkiaľ sa pokúsili nadviazať spojenie s britským velením. Boli ale nájdení a zadržaní čilskými ozbrojenými silami a odovzdaní britským úradom.

Podľa argentínskych zdrojov bol vrtuľník zachytený radarom na torpédoborci ARA Bouchard, ktorý poslal správu svojej sesterskej lodi ARA Piedrabuena a následne na základňu Rio Grande. Podľa hlásenia príslušníkov 24. pluku našli vrtuľník a paľbou z ľahkých ručných zbraní ho poškodili.

Presné informácie o osude prieskumného tímu SAS nie sú dostupné, pravdepodobne bola ich misia zrušená. Britské velenie nemalo prakticky žiadne relevantné informácie o obrane na Rio Grande, ani o polohe cieľov. Aj skúsení veteráni SAS za týchto podmienok považovali túto operáciu za samovražednú misiu. V neposlednej rade Argentínci už tušili, že Briti operujú v okolí základne, takže prišli o moment prekvapenia. Objavili sa informácie podľa ktorých sa SAS pokúsili argentísnke územie za pomoci ponorkyHMX Onyx, no nie je možné ich overiť.

Ak by k operácii Mikado nieked došlo, 55 mužov SAS by muselo čeliť štyrom práporom argentínskej námornej pechoty, pričom časť jej dôstojníkov prešla v rokoch pred vojnou výcvikom u britských SAS. Po vojne argentínske velenie priznalo, že počítalo s britským útokom na Rio Grande, no o pristáti nepriateľa priamo na letisku neuvažovali. Podľa zverejnených informácií mali argentínski obrancovia v prípade potreby rozkaz prenasledovať britských vojakov aj na území Čile, čo by taktiež skomplikovalo britské plány.

Je pravdou, že operácia Mikado by sa stala nesmiernym hazardom a o jej výsledku sa dá oprávnene pochybovať. Na druhej strane, ak by niekto podobnú akciu bol schopný dotiahnuť do konca, boli by to muži, akí slúžia v radoch SAS.

Referencie:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Mikado

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 09. 04. 2015