Operácia Constellation

Operácia Constellation bola jedným z viacerých neuskutočnených plánov britského viceadmirála lorda Louisa Mountbattena, ktorých spoločným cieľom bolo dobyť späť britské ostrovy v kanáli La Manche, ktoré obsadili nacistické vojská po páde Francúzska.

Medzi rokmi 1940 a 1945 boli ostrovy v kanáli La Manche jediným územím Veľkej Británie, ktoré okupovali Nemci. Aj oni boli priam posadnutí obranou tohto územia. Na pár malých ostrovoch sa nachádzalo 40 000 nemeckých vojakov a na vybudovanie opevnení bolo použitých až 10% betónu z celkového množstva použitého na vybudovanie tzv. Atlantického valu, teda obrannej línie ktorá sa ťahala od Nórska po španielske hranice.

Ostrovy boli nemeckými vojkami dobyté bez odporu v roku 1940 a o rok neskôr sa začali budovať obranné opevnenia, ktoré ich zmenili na pevnosti. V roku 1943 bol veliteľ britských kombinovaných operácií viceadmirál Mountbatten rozhodnutý ostrovy dobyť. Samotnému útoku malo predchádzať bombardovanie z mora aj vzduchu, ktoré malo pokryť rozsiahlu časť ostrovov. To bolo nevyhnutné k prekonaniu dobre chránených obrannýh postavení. Takýto zásah by si ale vyžiadal veľké množstvo civilných obetí. Navyše panovali rozpory ohľadom významu ostrov pre ďalšie vojnové snaženie. Napriek symbolickému významu “jediného okupovaného britského úzamia“ bola operácia zrušená. Pri operácii Overlord, invázie na pevninskú Európu, boli ostrovy obídené a nemecké vojská sa vzdali až 9. resp. 16. mája.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Constellation

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 08. 06. 2014