Operácia Credible Sport

Credible Sport
Operácia Credible Sport. (Zdroj: atomictoasters.com)

Operácia Credible Sport predstavovala neuskutočnený plán americkej armády na záchranu rukojemníkov zadržiavaných v Iráne z druhej polovice roku 1980. Narozdiel od prvej uskutočnenej ale neúspešnej misie mali byť na preravu zasahujúcich jednotiek využité upravené transportné lietadlá C-130 s pomocnými raketovými motormi. K jej zrušeniu došlo 2. novembra keď sa podarilo v alžírskom Alžíri dojednať podmienky prepustenia zadržiavaných rukojemníkov.

Už dva týždne po neúspešnej operácie Eagle Claw začali v Pentagone plánovať druhú záchrannú operáciu. Tá prvý zlyhala po tom, ako počas doplňovania paliva do vrtuľníkov Sea Stallion narazil jeden stroj do transportného lietadla C-130 a pri následnej explózii zahynulo osem amerických vojakov.

Credible Sport
Operácia Credible Sport. (Zdroj: ravenrepublic.net)

Zásadným problémom bol odsun zachránených rukojemníkov a zasahujúcich vojakov z miesta. Bol spustený spoločný projekt amerického námorníctva, letectva a spoločnosti Lockheed s cieľom vyvinúť dopravné lietadlo s krátkym vzletom a pristátím (STOL).

Plán počítal s pristátím takto upraveného lietadla C-130 na štadióne Amjadien, ktorý sa nachádza priamo oproti americkej ambasáde v Teheráne. Po naložení rukojemníkov a členov Delta Force, ktorí mali záchrannú operáciu vykonať, malo lietadlo pristáť na lietadlovej lodi kde by bola zraneným poskytnutá prvá pomoc. Odhadovalo sa, že minimálne päťdesiat ľudí bude po operácii potrebovať okamžié lekárske ošetrenie. Že je podobné pristátie na palube lietadlovej lodi možné sa ukázalo v novembri 1963, keď lietadlo KC-130 námornej pechoty pristálo na palube USS Forrestal. Pre operáciu boli vybrané tri posádky lietadiel MC-130 Combat Talon (rovnaké stroje boli použité pri operácii Eagle Claw). Tri stroje boli stiahnuté zo zostavy 463. letky taktického transportu, pričom samotnej misie sa mali zúčastniť dve lietadlá – jedno hlavné a jedno náhradné. Počas letu sa počítalo s piatimi tankovaniami za letu a letom v noci v nízkej výške s cieľom vyhnúť sa iránskej protivzdušnej obrane.

Credible Sport
Operácia Credible Sport. (Zdroj: article.wn.com)

Úprava strojov prebiehala na základni Eglin na Floride. Dva stroje mali byť upravené do verzie XFC-130H behom 90 dní a tretie slúžilo ako testovacia platforma pre rôzne systémy. Firma Lockheed dostala poverenie 27. júna 1980 a začala študovať možnosti využitia pohonu JATO (Jet-Assisted Take Off, slov. Prúdovým motorom asistovaný vzlet). Navyše, rovnakým problémom bolo aj pristátie na krátkej pristávacej dráhe. Špecialisti firmy Lockheed počas rôznych simulácií taktiež zistili, že samotný drak lietadla by nezvládol taký nápor raketových motorov, aký by bol nutný pre vzlet na tak krátkej dráhe. Na spoluprácu bola prizvaná výskumná organizácia amerického námorníctva Naval Air Weapons Station China Lake. Výsledkom tejto spolupráce bolo lietadlo vybavené tridsiatimi raketami rôzmiestnenými po celom lietadle, ktoré mali zabezpečiť vzlet aj brzdenie pri pristání, ako aj niekoľko ďalších prvov, ktoré mali z C-130 spraviť lietadlo kategórie STOL.

Už 18. septembra bol k dispozícii prvý prototyp. Medzi 19. a 28. októbrom prebehlo niekoľko testovacích letov, ktoré mali až pozoruhodne hladký priebeh. Vyskúšaný bol aj systém umožňujúci finálne priblíženie v nízkej rýchlosti pri prudkom klesaní. Pri testoch bolo zlomených niekoľko vtedajších rekordov a priebežne dochádzalo k úpravám celej konštrukcie. Avšak práve pri testovaní jednej z úprav raketových motorov došlo k nehode pri ktorej bol jeden stroj zničený, a to aj napriek rýchlej reakcie hasičských záchranárov, ktorý boli na mieste do ôsmych sekúnd. Jediným šťastím bolo, že posádka stroj bezpečne opustila. Práce na druhom stroji pokračovali, no zmeny v Bielom dome a dohoda z Alžíru projekt definitívne zastavili.

Jeden zo zvyšnej dvojice strojov bol navrátený pôvodnej jednotke a pokračoval v plnení bežných úloh. Druhý ale bol premiestnený na leteckú základňu Robins v Georgii, kde tvoril základ pre vývoj novej verzie Combat Tallon II, pričom projekt bol symbolicky pomenovaný Credible Sport II.

Video: Operation Credible Sport

Video: Havária YMC-130H

Referencie:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Credible_Sport

-http://www.defensemedianetwork.com/stories/credible-sport-the-super-stol-hercules/

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 25. 04. 2014