Operácia Parthenon

Operácia Parthenon predstavovala neuskutočnený britský plán vojenskej intervencie v Zanzibare s cieľom nastoliť v krajine poriadok a zabrániť radikálnym ľavicovým silám (hlavne strane Umma) v získaní kontroly nad krajinou.

Plán bol vypracovaný okolo 30. januára 1964 a počítal s nasadením dvoch lietadlovýh lodí, troch torpédoborcov, jedného plavidla pomocnej flotily, 13 vrtuľníkov, 21 prieskumných lietadiel, dvoch práporov pechoty a jednej výsadkovej roty. V prípade vykonania by šlo o najväčšiu britskú operáciu podobného druhu od Suezskej krízy v roku 1956. Nakoniec bola ale operácia zrušená v prospech operácie Boris.

Kríza začala po revolúcii vedenej Johnom Okellom ktorého podporovali umiernenejšie aj radikálnejšie politické zoskupenia, no po revolúcii sa radikálna strana Umma otočila proti bývalým spojencom. Občianske nepokoje viedli k rozhodnutiu západných krajín evakuovať z oblasti svojich občanov. Spojené štáty evakuovali 61 svojich občanov (vrátane 16 zamestnancov NASA), no odmietli sa zapojiť do prípadnej vojenskej intervencie s tým, že oblasť spadá do britskej sféry vplyvu a nemajú v úmysle v nej zasahovať.

Ako prvá sa do oblasti dostala fregata HMS Owen, ktorá doplávala 12. januára. O tri dni neskôr doplávala fregata HMS Rhyl a pomocné plavidlo RFA Hebe. Fregata HMS Rhyl spôsobila isté znepokojenie v Zanzibare, keďže na jej palube sa nachádzali pechotné jednotky. Taktiež RFA Hebe nenechala zanzibarských predstaviteľov v kľude spať, keďže zhodou okolností bola v tom čase plne naložená vojenským materiálom, ktorý odsúvala do základne v Mombase.

Tieto sily vykonali čiastočnú evakuáciu britských občanov z krajiny. Následne sa čakalo na rozkaz k vykonaniu operácie Parthenon. Operácia Parthenon mala predstavovať kvalitatívne rozdielnu intervenciu oproti predošlým, ktoré sa zameriavali čisto na evakuáciu cudzích štátnych príslušníkov. V prvej fáze malo byť sa použitia helikoptér obsadené letisko na ostrove Unguja. Operácia mala byť vedená dvoma lietadlovými loďami HMS Centaur a HMS Victorious. Nakoniec ale bolo rozhodnuté, že zhromaždené sily (prápor pechoty, rota výsadkárov a prápor námornej pechoty) nepredstavujú optimálnu kombináciu pre splnenie úlohy a operácia Parthenon bola zrušená v prospecch ooperácie Boris.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Parthenon

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 08. 06. 2014