Operácia Pastel

Operácia Pastel mala predstavovať americkú klamnú operáciu ktorej cieľom bolo presvedčiť japonské cisárske vojská, že ďalší plánovaný americký útok nebude smerovať na ostrov Kjúšu (operácia Olympic) ale na Taiwan a následne na prístavy na čínskom pobreží. Americké velenie malo rozpracovaný aj skutočnú operáciu Majestic, ktorá si kládla takéto ciele, no nakoniec bola zrušená práve v prospech operácie Olympic. Avšak časti operácie Majestic dobre poslúžili pri plánovaní operácie Pastel.

Jednou z kľúčových formácií, ktoré mali byť “zapojené“ do operácie Pastel bol XXXV. výsadkový zbor pozostávajúci z dvoch výsadkových divízií. Konečná verzia plánu Pastel počítala s vysadením figurín výsadkárov (podobne ako v Deň D v Normandii) deň pred plánovaným vylodením na Kjúšú.

Ak by operácia Pastel bola spustená, prvé jednotky neexistujúcej 18. vsadkovej divízie by prišli na ostrov Okinawa 15. augusta 1945. 20. augusta by prišli výsadkové klzáky a 1. septembra by bola na ostrove celá neexistujúca 18. divízia, ako aj reálna 11. výsadková divízia, ktorá bola inak dislokovaná na Filipínach. Nasledoval by fingovaný zoskok v podobe vysadenia figurín po ktorej by došlo ku skutočnej invázii na Kjúšú. Udalosti z Hirošimi a Nagasaki zhatili všetky americké plány, no plánovaný útok na Japonsko predstavoval jednu z najpozoruhodnejších vojenských operácií ľudskej histórie.

Referencie:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Pastel

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 10. 04. 2015