Operácia Pike

Operácia Pike predstavovala plán Francúzska a Veľkej Británie z počiatku 2. svetovej vojny leteckých útokov namierených proti sovietskym ropným rafinériám. Dôvod prečo chceli západné mocnosti zaútočiť na svojho budúceho spojenca bol jednoduchý – v tom čase bol stalinistický Sovietsky zväz oficiálne neutrálny a svoje strategické suroviny vyvážal vo veľkom do nacistického Nemecka s ktorým mal dokonca uzavretý zmluvu o neútočení. Zničenie sovietskych ropných rafinérií by teda Hitlera odrezalo od životne dôležitých surovín, bez ktorých by sa jeho Blitzkrieg zastavil.

Plán leteckých útokov sa vôbec nerodil ľahko. Zvažovala sa aj možnosť vojenskej intervencie v Nórsku a Švédsku (z ktorého plynuli do Nemecka zásoby železnej rudy), prípadne dokonca podpory Fínska v boji proti ZSSR. Megalomanké plány na rozpútanie vojny na celej Škandinávii nahradili triezvejšie úvahy. Francúzi prišli s plánom bombardovania rafinérií v Baku (dnešný Azerbajdžan) z územia dnešnej Sýrie.

Seriózne prípravy na nálety začali v marci 1940, keď sa vojna medzi Fínskom a ZSSR chýlila ku koncu. Útoky mali smerovať na Baku, Groznyj a Batum. Lietadlá mali vzlietnúť z Iránu, Turecka a Sýrie. Začali sa objavovať aj rozpory medzi Francúzmi, ktorí boli v plánovaní zdražanliví, a Britmi, ktorí boli zástancami rozhodnej akcie v čo najkratšom čase.

V marci 1940 vykonali Briti aj tajné prieskumné lety za využitia lietadla Lochkeed Martin 14 Super Electra, ktoré pilotovan Sidney Cotton. Na základe získaných fotografií sa ukázalo, že najlepšie bránené je vnútrozemné mesto Groznyj. To malo byť napadnuté ako prvé s cieľom využiť moment prekvapenia. Baku a Batum sa ukázali byť veľmi zraniteľné útokom od mora.

1. apríla boli na Stredný východ prevelené štyri britské letky so 48 lietadlami Britol Blenheim Mk IV spolu s väčším počtom nočných bombardérov Wellesley. Francúzi prispeli 65 bombardérmi Martin Maryland a 24 ťažkými bombardérmi Farman F.222. Francúzi ešte pripravovali na území Sýrie nové letiská, ktoré mali byť hotové 15. mája. Celá letecká kampaň mala trvať tri mesiace.

Ambiciózny plán, ktorý by možno zmenil chod dejín padol 10. mája, keď nacistické vojská zaútočili na Francúzsko. Do nemeckých rúk sa dostali aj plány operácie Pike a tie boli následne zverejnené. Plán v rukách britských plánovačov bol uložený k ľadu, no vrátili sa k menu po tom, ako Nemecko zaútočilo na Sovietsky zväz. V prípade pádu ZSSR mali byť rafinérie zničené leteckými útokmi podľa pláni Pike skôr, ako stihnú Nemci okolo nich vybudovať nepreniknuteľnú obranu.

Referencie:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Pike

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článov vložený 14. 04. 2015