Smrť Usámu bin Ládina, 2.časť - Úkryt

Usáma bin Ládin
Nákres bin Ládinovho úkrytu. (Zdroj: Wikipedia.org)

Miesto úkrytu Usámu bin Ládina bolo témou mnohých viac či menej serióznych diskusií po celé roky. Väčšinou médiá vykresľovali život bin Ládina (s výnimkou prípadov keď prinášali “zaručené“ informácie o jeho smrti) ako strádanie v jaskyniach na afgansko – pakistanskom pohraničí. Preto boli prekvapujúce zistenia z 2. mája 2011 keď Spojené štáty oznámili jeho dolapenie a zabitie v pomerne veľkom sídle v pakistanskom meste Abbottabad.

Miestny prezývali bin Ládinovu rezidenciu Waziristan Haveli, teda Waziristanské sídlo/rezidencia (Waziristan je provincia na severe krajiny). Sídlo ssa nachádza na konci prašnej cesty asi 1,3 kilomotra od pakistanskej vojenskej akadémie. Bin Ládin žil podľa najserióznejších odhadov v budove zhruba päť rokov. To bolo možné len vďaka tomu, že sa vyhýbal verejnosti a v budove sa nenachádzalli prakticky žiadne elektronické komunikačné prostriedky.

Rozhodne nejde o stavbu nenápadnú. Rozloha celého komplexu sa pohybuje okolo 3 500 metrov štvorcových, čím výrazne prevyšuje okolité pozemky. Postavený bol v roku 2005 a od okolitého sveta ho oddeľuje 3,7 – 5,5 metrov vysoký betónový múr na ktorého vrchu je natiahnutú ostnatný drôt. Vchod je možný cez dve brány. Budova mala minimum okien, a napriek tomu že bola relatívne nová pôsobila pomerne schátrane. Osadenstvo sa zjavne snažilo byť v čo najväčšiej miere samostatné. V areáli sa nachádzala pomerne veľká zeleninová záhrada, chovali sa tam králiky, zhruba stovka kureniec a krava. Na prvý pohľad sa stavba arhitektonicky výraznejšie nelíšila od svojho okolia, no pri bližšom pohľade boli nápadné bezpečnostné prvky. Okrem už spomenutých stojí za pozornosť aj 2,1 metra vysoký múr okolo balkóna na treťom poschodí, ktorý bol zjavne vybudovaný kvôli bin Ládinovi.

Usáma bin Ládin
Satelitné zábery z roku 2004 a 2011. (Zdroj: Wikipedia.org)

Ako už bolo spomenuté, život bin Ládina na úteku bol v značnom rozpore s predpokladaným obrazom vychrtnutého chorého muža skrývajúceho sa v tmavých jaskyniach. Porovnávať sa taktiež nedá ani so Saddámom Husajnom, ktorého americká armáda chytila v diere vykopanej v zemi. Bezpečnostné prvky sa môžu zdať na prvý pohľad až príliž prehnané a zbytočné nápadné, no napriek tomu nikdy sami o sebe nevzbudili takú pozornosť, aby ohrozila bin Ládina. Podľa Associated Press bol majiteľom al-Kuwaiti, ktorý v rokoch 2004 – 2005 skúpil parcelu ako aj okolité pozemky za cca 48 000 dolárov.

Výstavba prebiehala v rokoch 2003 – 2005. Architekt, ktorý sa na stavbe podieľal tvrdil, že povolenie bolo vydané na dvojposchodovú stavbu, a tretie poschodie (kde žil bin Ládin) bolo do projektu zapracované dodatočne a de facto predstavovalo čiernu stavbu. Prvé americké odhady hovorili o hodnote komplexu v okolí jedného milióna dolárov, no vzhľadom na miestne pomery bola zrejme cena približne štvrtinová. Podľa zverejnených záverov amerických tajných služieb sa bin Ládin nasťahoval zrejme 6. januára 2006.

Usáma bin Ládin
Bin Ládin pri pozeraní televízie vo svojom úkryte. (Zdroj: Wikipedia.org)

Vďaka vysokému betónovému plotu mali tamojší obyvatelia len mizivú predstavu o dianí v komplexe. Aj napriek množstvu bezpečnostných prvkov samotný ostnatý drôt nebudil až taký záujem, keďže v okolí ho malo viacero stavieb. Zaujímavejšie ale bolo, že komplex nemal zavedený telefón ani internetové pripojenie. Situáciu v okolí monitorovalo niekoľko bezpečnostných kamier.

Bin Ládin so svojou rodinou žil na vrchných dvoch poschodiach svojho úkrytu. Zariadenie bolo relatívne skromné, obyvatelia spali na penových madracoch, nebola k dispozícii ani klimatizácia a v miestnostiach sa nachádzali staré televízory. Pri nitkrorých obytných miestnostiach sa nachádzali malé kuchynky a kúpeľne. Na prvom poschodí sa nachádzala jedna miestnosť upravená na provizórnu učebňu pre bin Ládinove deti, pričom výučba prebiehala v arabštine.

Dvaja muži zabezpečujúci kontakt s okolitým svetom často chodievali na nákupy. Podľa miestnych nakupovali zhrube pre desať ľudí, pričom si vyberali najlepšie značky, medzi nimi Nestlé, Pepsi či Coca-Cola. Nákupy realizovali v blízkom okolí rezidencie.

Usáma bin Ládin
Pohľad zvonka na Waziristan Haveli (Zdroj: Wikipedia.org)

Ako už bolo spomenuté, priamo v komplexe sa nachádzalo množstvo zvierat a dobre udžiavaná záhrada. Miestny farmár Šamraiz bol platený za to, aby dvakrát do roka záhradu vysadil. Len pár dní pred útokom ho obyvatelia kontaktovali s prosbou aby prišiel s traktorom upraviť ďalšiu pôdu. Nikdy ale nevkročil dovnútra domu. V okolí domu sa zvykol pásť dobytok miestnych obyvateľov a v blízkosti sa nachádzala aj studňa. Na severnej časti pozemku sa nachádzala záhrada s topoľmi. Miestny farmár taktiež pestoval zeleninu v okolí komplexu, pričom v okolí sa našla aj divo rastúca marihuana. Pakistanskí vyšetrovatelia po útoku našli vo vnútri množstvo liekov, mimo iné antibiotiká, analgetiká či lieky na vysoký tlak.

História komplexu je ešte stále zahalená viacerýmitajomstvami. Mugazín Gulf News uverejnil článok, podľa ktorého ho v minulosti dokonca využívala paksitanká tajná služba ISI ako úkryt. Naopak ISI vydala vyhlásenie podľa ktorého v roku 2003 budovu prehľadala v presvedčení, že sa v ňom skrýva al-Libbi. Toto tvrdenie sa ale podarilo vyvrátiť satelitnými zábermi, podľa ktorých v ešte v roku 2004 komplex nestál. Podľa dostupných informácií, potvrdených miestnymi, došlo k dokončenie stavby v roku 2005, pričom bin Ládin sa mal nasťahovať 6. januára 2006.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_bin_Laden

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 16. 04. 2014