Smrť Usámu bin Ládina, 5.časť - Útok

black hawk stealth
Porovnanie "starého" Black Hawku a predpokladanej podoby modelu kategórie stealth. (Zdroj: www.sofrep.com)

Vzhľadom na prísne utajenie informácií týkajúcich sa samotného útoku nie je možné s istotou opísať priebeh operácie, ale len jeho najpravdepodobnejší scenár.

Útoku sa zúčastnili zhruba dva tucty príslušníkov DEVGRU (bývalý Seal Team 6). Keďže Spojené štáty neboli s Pakistanom vo vojne padlo rozhodnutie preveliť dočasne týchto mužov do podriadenosti civilnej CIA. Muži boli rozdelený do dvoch tímov a ich výzbroj pozostávala z pušiek HK 416, guľometov Mk 48, útočných pušiek FN SCAR-H STD Mk 17, PDW MP7A1 s tlmičmi, okuliarov pre nočné videnie AN/AVS-6, GPVNG-18 a L-3, či pištolí P226R Navy Mk 25 a HK Mark 23 Mod 0.

Podľa The New York Times sa operácie dohromady zúčastnilo 79 mužov a jeden belgický ovčiak (konkrétne Malinois) menom Cairo. Jediný menovaný člen tímu mal za úlohu chytiť unikajúce osoby, hľadať rôzne úkryty, ako aj varovať príslušníkov SEAL pred približujúcimi sa pakistanskými bezpečnostnými silami. Súčasťou tímu bol aj tlmočník, psovod, či špecialisti na zber informácií.

soar
Dopravu zabezpečovala 160th SOAR. (Zdroj: www.tactical-life.com)

Dvojica upravených vrtuľníkov pilotovaná členmi 160th SOAR vzlietla neďaleko afganského mesta Džalalabád. Podľa zverejnených informácií leteli stroje na hranici technických možností, keďže komponenty zabezpečujúce vlastnosti stealth stroje značne zaťažili. Zálohu tvorila už spomínaná dvojica vrtuľníkov Chinook, ktorá pristála na opustenom mieste v asi dvoch tretinách vzdialenosti k cieľu. Na palube bolo ďalších 24 členov SEAL. Vyzbrojené boli minigunmi GAU-17/A kalibru 7,62 mm a guľometmi GAU-21/B kalibru 12,7 mm. Na palube taktiež niesli rezervné palivo pre Black Hawky. Ďalšie vrtuľníky Chinook s ďalšími 25 členmi SEAL boli v pohotovosti v tesnej blízkosti afgansko – pakistanskej hranice. Okrem toho 160th SOAR bola podporovaná množstvom pilotovaných aj nepilotovaných lietadiel, ktoré kryli útočnú jednotku. K pohotovosti bola rozsiahla letka záchranných strojov, ktoré sa mali v prípade potreby zúčastniť záchranných operácií.

Let bol naplánovaný na obdobie s minimom mesačného svitu, čo malo umožniť nepozorovaný prelet strojov do vzdušného priestoru Pakistanu. Napriek technológii stealth použili piloti techniku kopírovania terénu aby minimalizovali riziko odhalenia. Let z Džalalabádu do Abbottabadu trval okolo 90 minút.

Podľa plánu mal prvý vrtuľník zastať nad dvorom a vysadiť útočný tím lanami. V rovnakom čase mal druhý vrtuľník vysadiť na severovýchodnom rohu tlmočníka, psa s psovodom a štvoricu SEAL s cieľom zabezpečiť perimeter.

chinook
Do operácie bolo zapojených viacero strojov Chinook. (Zdroj: www.americanspecialops.com)

Problémy ale nastali hneď na začiatku, keď piloti prvého vrtuľníka stratili kontrolu nad strojom. Následne chvostový rotor vrazil do múru a vrtuľník padol na zem. Pilot našťastie promptne zareagoval, zapichol nos stroja do zeme čím predišiel prevráteniu. Nikto vo vrtuľníku nebol vážnejšie zranený, takže napriek dramatickému úvodu mohla operácia pokračovať ďalej. Druhý Black Hawk vysadil mužov mimo komplex. Rýchlo prekonali múry a oba tímy pokračovali v operácii. Následne vnikli do budovy a výbušninami otvárali dvere.

SEAL narazili na obyvateľov na niekoľkých miestach. Prvým bol dom pre hostí a v hlavnej budove na prvom, druhom a treťom poschodí. Problémom bola prítomnosť početnej skupiny detí. Okrem bin Ládina, ktorý bol zabitý na treťom poschodí, zahynul aj jeho dospelý syn Chálid, al-Kuwaiti, jeho brat Abrar a Abrarova manželka.

mcraven
Na prípravu operácie dohliadal americký admirál McRaven. (Zdroj: www.wikipedia.org)

Al-Kuwaiti spustil z domu pre hostí paľbu na členov komanda, no následne utrpel smrteľné zranenia. Jeho žena bola postrelená do pravého ramena, no prežila. Abrar bol zabitý druhým tímom v hlavnej budove na prvom poschodí. Krátko nato bola zastrelená aj jeho žena. K útočiacemu tímu sa rozbehol bin Ládinov syn, no bol zabitý skôr, ako mohol kohokoľvek zo zasahujúcich členov komanda ohroziť. Bin Ládin bol nájdený na treťom poschodí. Nahol sa cez rímsu keď ho uvideli členovia komanda a spustili paľbu. Vrátil sa do svojej izby kam ho prenasledovali SEAL. Keď vtrhli dnu našli bin Ládina ležať na zemi so zranením hlavy, ktoré zrejme utrpel v dôsledku ich paľby, pričom vlastným telom ho kryla jedna z jeho manželiek. Najmladšia z bin Ládinových manželiek Amal Ahmed Abdul Fatah napadla zasahujúcich mužov, jeden z nich ju postrelil do nohy a obe príomné ženy vyviedli z izby. Do izby vošiel ďalší člen komanda a dvojica mužov strelila niekoľkokrát do bin Ládinovej hrude zo svojich HK 416. Na sebe mal miestny odev v ktorom mal 500 – eurovú bankovku a v oblečení všité dve telefónne čísla. Neskôr sa objavili pochybnosti o nutnosti zabitia všetkých týchto osôb. Nemenovaný americký predstaviteľ uviedol, že len jedna zo zabitých osôb mala pri sebe zbraň. Aj keby to ale bola pravda, situácia bola zmetočná, keďže operatívci CIA odpojili okolie od elektriny, takže boj prebiehal v tme. Po bin Ládinovej smrti veliteľ tímu poslal správu „Bohu a národu – Geronimo, Geronimo, Geronimo“. McRaven potvrdil príjem správy.

V bin Ládinovej izbe sa nachádzali dve zbrane – samopal AKSU a pištoľ Makarov, no podľa výpovede jeho ženy Amal bol zabitý skôr, ako sa k ním dostal. Po zásahu komando spacifikovalo zvyšných civilistov a vyviedlo ich von aby sa o nich mohli postarať pakistanské bezpečnostné zložky. Amal naďalej verbálne napádala SEAL, no priebeh operácie nijako neovplyvnila. Bin Ládinovo telo bolo z miesta odvezené, ostatné telá zostali na mieste.

stealth black hawk
Chvostový rotor zničeného stroja Black Hawk. (Zdroj: www.blogs.militarytimes.com)

Odhadovaná dĺžka operácie bola 40 minút. Ako sa ukázalo tento odhad bol reálny, keďže čas strávený na zemi bol 38 minút, z toho samotný útok trval 15 minút. Okrem pacifikácie osadenstva bolo potrebné podrobne prehľadať celý komplex, čo komplikovalo mmnožstvo tajných úkrytov. Okrem troch pušiek AK-47 a dvoch pištolí bolo zabavené obrovské množstvo dokumentov v elektronickej aj papierovej verzii. Nájdené bolo aj veľké množstvo ópia.

Havarovaná helikoptéra bola zničená za použitie výbušnín s cieľom zabrániť kompromitácii citlivých dokumentov a zariadení. Keďže všetci muži by sa aj s telom a zabavenými materiálmi nezmestili na palubu jedného stroja bol privolaný jeden Chinook.

uss carl vinson
Telo bin Ládina bolo pochované z paluby USS Carl Vinson (CVN 70). (Zdroj: www.wikipedia.org)

Vrtuľníky následne pristáli na základni Bagram. Telo bin Ládina bolo následne prevezené na palubu lietadlovej lode Carl Vinson v konvertopláne V-22 Osprey, ktorý doprevádzala dvojica stíhačiek F/A-18. Telo bolo pochované podľa moslimských zvyklostí do 24 hodín. Po konzultácii s vládou Saudskej Arábie bolo telo pochované do mora. Prípravy na pohreb začali okolo 10:10, pričom k samotnému aktu došlo okolo jedenástej.

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_bin_Laden

Autor článku: Tomáš Beňuš | Článok vložený 23. 04. 2014